Abdi Rizak Nur, 27, märkte att många ungdomar från Järva saknade förutsättningar för att ta körkort.
Därför styrde han upp körkortsutbildningen på Framtidens hus i Rinkeby och Husby.
– Mitt mål är att alla ungdomar ska få körkort och komma in i arbetslivet, säger han till Läget.
Abdi Rizak Nur delar ut texthäften till ungdomarna runt bordet. I dag startar en ny körkortskurs på Framtidens hus i Rinkeby för ungdomar som fyllt 16 och vill ta körkort. Först ska ungdomarna skriva en plan för hur de ska ta körkort.
– Det är viktigt att ni noggrant planerar vägen till körkort – annars blir det inte av, säger han.
Framtidens hus är en ungdomsverksamhet för 16- till 19-åringar som bor i Järva. Deras fokus är att skapa meningsfulla aktiviteter som ska förbereda ungdomar för arbetsliv och studier. Detta görs genom en mängd kurser inom till exempel CV-skrivning, musikproduktion, tech och sport.
Under sin första tid på Framtidens hus märkte Abdi Rizak att körkort var en dröm för många av ungdomarna, men att många saknade de ekonomiska och praktiska förutsättningarna för att ta körkort.
– Jag pratade med ungdomarna, deras föräldrar och syskon. Jag märkte att det fanns många som saknade körkort – trots att de ville ta det, berättar han.
Abdi förklarar hur viktigt körkort är. Det är ofta en förutsättning för att få jobb, underlättar vardagen och skapar en frihet.
– Jag tog själv körkort när jag var 18 och märkte att det öppnade många dörrar. Körkortet skapar en flexibilitet och självständighet. Det är en stor sak i livet, säger han.
Han märkte att det fanns en skillnad mellan ungdomar i olika delar av Stockholm.
– När jag träffade ungdomar från andra delar av Stockholm, på fotbollsturneringar och när jag besökte gymnasieskolor, märkte jag att vägen till körkortet var enklare för andra ungdomar. Det ville jag ändra på.
Det fanns redan en utbildning på Framtidens hus, men den hade få deltagare och var mest pröva-på-kurser. I dag, två år efter att Abdi styrde upp kursen, köar hundratals ungdomar på att få gå teorikurser.
– Jag utvecklade konceptet, säger han.
Abdi Rzak Nur fick också Framtidens hus att investera i en bilsimulator, där eleverna riskfritt och i lugn och ro kan öva på praktiska moment i bilkörningen, såsom att backa runt hörn, köra på landsväg och fickparkera.
Efterfrågan på utbildningen var stor, så Abdi startade samma utbildning på Framtidens hus i Husby. På två år har Abdi hjälpt 150 elever att ta körkort. I mobilen har han hundratals SMS från tacksamma killar och tjejer som tagit körkort och skärmdumpar på klarade teoriprov. Abdi Rizak Nur lyser upp när han ser bilderna.
– Jag blir väldigt glad när ungdomarna lyckas, säger han.