Full fart för Ers Majestät

Under onsdagsmorgonen var Sveriges mäktigaste bilfantast ute och finåkte, nämligen Kungen.

Han var svår att missa när han körde mellan sin bostad på Drottningholm och det Kungliga slottet.

Kungen valde nämligen att köra ett häpnadsväckande vrålåk: en ljusblå BMW M8 Competition.

Kungen med en nyinköpt Ferrari 1999.
Kungen med en nyinköpt Ferrari 1999.

Kungen brukar köra själv när han tar sig mellan sitt hem och Slottet, men det är inte varje dag han plockar fram den här bilen, värd över 1,7 miljoner kronor. Bilen kan köra i uppemot 305 km/h, vilket betyder att Kungen i teorin hade kunnat ta sig hemifrån till Slottet på under två och en halv minut. Men, han höll sig till trafikreglerna i dag.

Kanske ville han imponera på klimat- och miljöministern Romina Pourmokhtari (L) och kulturministern Parisa Liljestrand (M), några av dem som Kungen skulle träffa på Slottet i dag.

En bilintresserad kung

Kungen har ett känt bilintresse med en förkärlek för bilmärket BMW. Han var till och med en av de första i Sverige att äga en BMW av M-modell, redan 1987. Bilen han körde i dag är däremot ett nyare tillskott till bilsamlingen. Den köpte han till sig själv i 74-årspresent för fyra år sedan.

Kungens bilsamling är uppskattningsvis värd över 30 miljoner kronor. Lyxbilar som Porsche och Ferrari ingår i det kungliga bilstallet.

Ämnen i artikeln
Mer från Nyheter