Fotbollströjefredag - manifestation mot barncancer

På fredag kommer många svenskar ta på sig tröjan från favoritlaget. Men inte för att det är match. För andra året i rad genomförs manifestationen fotbollströjefredag mot barncancer.

Janne Andersson ska leda Barncancerfondes nya fotbollslag.
Janne Andersson ska leda Barncancerfondes nya fotbollslag.

Fredagen den 12 april är det dags för fotbollströjefredag. Det är andra året som Barncancerfonden uppmanar allmänheten att ta på sig en fotbollströja för att stödja barn med cancer. Maria Harrysson är presstalesperson för organisationen och berättar om förra årets succé.

– Engagemanget 2023 var enormt och kampanjen engagerade professionella fotbollsspelare, fotbollsprofiler, klubbar, företag, barn, unga och gamla i hela landet. Tillsammans lyckades vi samla in hela 2,2 miljoner kronor till den livsviktiga barncancerforskningen, berättar Maria Harrysson.

Eget fotbollslag

Nytt för i år är att Barncancerfondens har ett eget fotbollslag - med den tidigare förbundskaptenen Janne Andersson i spetsen.

– I Barncancerfondens lag hittar du Alva, Benjamin, Levis, Noelle, Martin, Lexie, Alice, Valdemar, Nora, Walle & Knut. Gemensamt för dem alla är att de älskar fotboll och att de har, eller har haft cancer. Det är barn i olika åldrar med olika diagnoser. Genom att lyfta fram dem kan vi visa på hur barncancer drabbar barn i olika åldrar, förklarar Maria Harrysson.

Knut är en av spelarna i truppen. Han var en stor fotbollsfantast och AIK var ett av favoritlagen. För två veckor sedan gick han tragiskt bort.

– Knut är en viktig påminnelse om vad fotbollströjefredag handlar om. För att rädda fler barn till livet, och för att behandlingarna ska bli elakare mot cancern och snällare mot barnen, behövs ännu mer forskning. För barn och cancer hör inte ihop, förtydligar Maria Harrysson.

Webbfråga - Ska du klä dig i ditt lags färger imorgon?

Visa resultat
Ämnen i artikeln
Mer från Nyheter