Till skillnad från 2019 riktades dock majoriteten av explosionerna, 70 procent, mot privatbostäder förra året. 2019 var den siffran 40 procent. Sprängningarna leder tll att tryggheten i samhället sjunker. konstaterar Malin Nygren, chef för nationellt bombdatacenter vid polisen.
”Dödsfall är hittills ovanligt i Sverige kopplade till sprängningar. Det som däremot är svårt att mäta är de psykologiska skadorna och effekterna som en sprängning kan medföra för den som bor i närheten”, säger hon i ett pressmeddelande.
Flest explosioner skedde i polisregion Stockholm, hela 38 procent. Där har antalet dessutom fördubblats, från 26 explosioner till 52 explosioner, mellan år 2022 och 2023. Näst flest explosioner skedde i region Syd, 26 procent, medan 18 procent skedde i region Väst.