Semesteridyllen Falsterbonäset i Vellinge kommun i Skåne. I området hittar man några av Sveriges dyraste villor och miljonärer, kändisar och kungligheter flockas till Falsterbonäset.
Men på grund av rådande klimatförändringar är framtiden osäker. Risken för översvämmning i området har ökat, senast förra året vid ovädret Babet steg vattennivåerna oväntat mycket.
– Vem vill köpa en fastighet eller bo i ett område när man inte vet hur framtiden ser ut? säger Carina Wutzler, kommunstyrelsens ordförande i Vellinge till TT.
Nu ska en 2,1 mil lång vall byggas för att skydda Falsterbonäset från översvämningar. Flera boenden i Falsterbo har varit kritiska mot byggandet av vallen eftersom den skulle kunna tillföra skymd sikt eller sänkta värden på husen.
Men andra boenden i området är positivt inställda till vallen.
– Vi tycker att det är toppen! Jag vill alltid bo vid havet och det blir ju säkrare när de bygger den här muren, säger Eva Visonj.