Klimatförändringar och minskade livsmiljöer hotar Sveriges fågelarter. Naturreservaten är viktiga för både fåglar och skådare.
– Talgoxarna i stan de är stadsanpassade, de är ”street smarta”, säger Eva Johansson.
Eva Johansson, från Stockholms ornitologiska förening, leder gruppen fågelskådare.
Foto: Hjalmar Karlsson
Ett sextiotal personer har samlats på parkeringen vid kanten av Kyrksjöns naturreservat. Gruppen har aldrig varit så stor förut. Det är blandade åldrar, även om de flesta är av den äldre sorten. Många har mössor och vantar trots att det är maj och solen skiner. ”Att fågelskåda är bland det kallaste man kan göra” säger en kvinna och skrattar. De flesta har med sig egna kikare, men det finns också att låna.
Eva Johansson jobbar ideellt för Stockholms ornitologiska förening (Ornitologi är läran om fåglar). Det är hon som styrt upp evenemanget. Med micken och högtalaren som hänger runt halsen berättar hon för gruppen vad de ska lyssna efter och vilka fågelarter de ser.
Den fuktiga miljön i Kyrksjöns naturreservat är ovanlig och nödvändig för flera fågelarter.
Foto: Hjalmar Karlsson
Hotet mot fåglarna
Staren, fiskmåsen och björktrasten är vanliga fåglar som minskar i antal. Många fågelarter är beroende av gammal skog. Minskningen av miljöer de kan leva i är ett stort hot mot fåglarna, enligt Naturskyddsföreningen.
– Naturreservat som dessa är jätteviktiga för fåglar, säger Eva Johansson.
Eva Johanssons fågelskådning förändras när klimatet blir varmare.
– Jag vet inte om man kan skylla klimatförändringen på minskningen av alla fåglar. Vi får nya arter också faktiskt.
Keos favoritfågel är pilgrimsfalken.
Ett intresse för fåglar
Keo, 11 år, har inte fågelskådat mycket förut men är intresserad av fåglar. Favoritfågeln är pilgrimsfalken.
– Den är snygg och snabb. Jag gillar det, säger Keo.
Det roligaste med att vara ute i naturen är att få se fåglar, idag har han fått se många olika arter. Koltrast, blåmes och svarthakedoppingar är några av de fåglar Keo har sett idag.
När Keo inte fågelskådar tycker han om tv-spel, att läsa och spela handboll.
Ett intresse som följer med åren
Eva Johansson har fågelskådat sen hon var ung, hon tror att intresset kommer från hennes morfar.
Fågelskådning kan du göra året om och överallt, även om vissa månader är tråkigare än andra. Eva Johansson spenderar mycket tid i fjällen.
– Jag gillar många fjällfåglar, till exempel fjällabb och fjällvråk.
– Kvinnor efter pension som fågelskådar ökar, säger Eva Johansson.
Foto: Hjalmar Karlsson
En ny generation fågelskådare
Eva Johansson tycker att det skett ett skifte bland dem som fågelskådar.
– Det är mer och mer kvinnor. Förut har det varit helt mansdominerat, säger hon.
Majoriteten av deltagarna i gruppen är kvinnor efter pension. Men det är personer i alla åldrar med. Eva Johansson tycker det är roligt när unga personer följer med ut.
Bengt Wigren hoppas kunna fotografera någon fågel.
Foto: Hjalmar Karlsson
Bengt Wigren, 66 år, har fotograferat sedan han konfirmerade sig 1973 och fick en kamera i present. Då var det en analog kamera.
På senare år har han gått över till att fotografera fåglar och natur. Det roliga med att fotografera i naturen är att han inte vet vad han kommer få på bild.
– Kommer jag se något eller inte? Det är det som är så spännande.
Bengt Wigren vet inte om han får några bilder
– Ibland kan det vara så att man ser en fågel, men den flyger iväg så du kan inte fota den. Ögonblicket när du får se den är det ändå värt.
Men han vill gärna fånga fågeln på bild också.
Bengt Wigren visar en app på telefonen som han använder när han fotograferar. Han håller upp fingret för att be om tystnad. På telefonen spelas ljudet in och skärmen visar vilka fåglar som sjunger. Häftigt, tycker han.
Efter två timmar gång har fotografen som följer gruppen blivit väldigt frusen. Några av deltagarna går fram och frågar om det inte är kyligt utan vantar. Stackaren visste inte att fågelskådning kunde vara så kallt.