En plats för Järvas tjejer

Några minuter från Husbys tunnelbanestation, mellan lägenhetshus och lekplatser, ligger Fryshuset Husby. Här, bland klassrum och skolmatsalar finns verksamheten United Sisters. En efterlängtad frizon för förortens tjejer.

– Vi är så nära, pratar om allt möjligt och alla känner sig trygga. Det betyder jättemycket för mig, säger 19-åriga Muwahib till Läget.

Fryshuset i Husby.
Fryshuset i Husby.

Från ”rage-room” till spa

I ett av Fryshusets klassrum har ledaren Donya Saraee dukat fram snacks. Här träffas en grupp tjejer varje vacka för att diskutera och umgås. Varje träff har ett nytt tema – det kan vara kriminalitet, relationer, familjeproblem eller precis vad de behöver prata om just då. Den här terminen ligger extra fokus på läkning.

– Vi har pratat om att gå till ett ”rage-room” för att få utlopp för våra känslor. Vi har också varit på spa för att varva ner tillsammans, berättar Donya.

Även om hon är ledare är det viktigt för henna att deltagarna känner att de har lika mycket inflytande över vad United Sisters är och ska vara.

– Vi gör detta tillsammans. Om någon vill leda ett möte eller säga något, så är det fritt fram, säger hon.

När det är dags för möte byts klassrummets stolar ut till sköna sittpuffar.
När det är dags för möte byts klassrummets stolar ut till sköna sittpuffar.

Storsatsning i Husby

United Sisters är en av Fryshusets stora satsningar. Med målet att skapa ett tryggt rum för unga tjejer organiserar de samtalsgrupper, aktiviteter och resor för tjejer och icke-binära mellan 13 och 19 år. Verksamheten finns på flera platser i Sverige, bland annat i Husby där 23-åriga Donya Saraee jobbar.

På dagarna är lokalen fylld av skolans elever.
På dagarna är lokalen fylld av skolans elever.

Efter ett år på Fryshuset blev hon introducerad till United Sisters och fick frågan om att leda en ny grupp. Snart satte arbetet igång för att nå ut till unga kvinnor i området. Syskon till ledarnas vänner värvades, och de tog i sin tur med sig sina kompisar. Till slut lyckades hon och kollegorna samla ihop en grupp deltagare. Donya fastnade för arbetet och det dröjde inte länge innan hon blev en viktig person för tjejerna.

– Mitt mål är att skapa en trygg plats där alla känner sig sedda och hörda, säger Donya.

Tjejerna i gruppen fick Donya att ta jobbet.
Tjejerna i gruppen fick Donya att ta jobbet.

Ett nytt systerskap

Muwahib är en av dem som kommer på United Sisters möten. Hon hittade hit tack vare sin klasskompis Sumeya, som har blivit känd inom gruppen för att vara bäst på att värva nya medlemmar. Det krävdes inte mycket övertalning.

– Hon sa att jag skulle komma så jag kom, säger Muwahib och skrattar.

För henne är gemenskapen i gruppen det allra bästa. De andra medlemmarna känns lika mycket som systrar som de hon har hemma.

– Vi är så nära och pratar om allt möjligt. Det betyder jättemycket för mig.

Många av tjejerna har funnit nya vänner i gruppen.
Många av tjejerna har funnit nya vänner i gruppen.

Efterlängtat fokus på Husbys tjejer

Sumeya är glad över att ha hittat en plats i Husby där fokus ligger på unga kvinnor. Det har hon väntat länge på.

– Man ser oftast att killarna har en plats att vara. Typ ungdomsgårdarna. När man går dit så är det fler killar än tjejer. Killarna har tagit över, säger hon.

På United Sisters vågar hon öppna upp. Deltagarna kan relatera till varandra och det finns plats för både högt och lågt. Allt blir enklare när det finns någon eller några att prata med. Ledaren Donya ler när hon hör tjejerna prata, nästan som en stolt mamma.

– Det är precis så vi vill att det ska vara, vi delar med oss. Vi vill skapa ett systerskap, säger Donya.

Imenella, som på bilden uppträder på en insamlingskonsert för Ukraina, kom till United Sisters workshop.
Imenella, som på bilden uppträder på en insamlingskonsert för Ukraina, kom till United Sisters workshop.

Kändisbesök och överraskningar

Utöver att vara en trygg plats för samtal och gemenskap anordnar United Sisters aktiviteter utanför Fryshusets väggar. I höstas arrangerade Donya och ledarna, tillsammans med bland annat Järva Stadsdelsförvaltning, en dag fylld med aktiviteter för tjejer i området. Under dagen hölls workshops om psykisk hälsa, karriär och relationer. Det fanns även plats för kreativt skapande med konst och musik. Innan dagen var slut överraskades tjejerna av en efterlängtad gästartist, Imenella.

– Hon var en av de personer som tjejerna i gruppen hade lyft fram som en viktig förebild. Vi snappade upp det och fick igenom det, berättar Donya.

Fryshuset i Husby invigdes år 2017.
Fryshuset i Husby invigdes år 2017.

En framtid inom Fryshuset

Tiden i United Sisters lider mot sitt slut för både Muwahib och Sumeya. De är 19 år gamla och snart för gamla för gruppen. Det är med vemod de tänker på dagen de måste vinka hejdå till resten av tjejerna och ledaren Donya.

Men båda två funderar på att fortsätta inom Fryshusets verksamhet, och en dag kanske själva leda en grupp. Dessutom är de fast beslutna att fortsätta träffas även när deras tid i gruppen är slut – och Donya ska självklart vara med.

– Hon ska med! Vi ska ha återträffar, det blir United Sisters 2.0.

Ämnen i artikeln
Mer från Nyheter