De första privata rymdresenärerna tillbaka

Efter drygt två veckors rymdäventyr är de första privata rymdresenärerna nu hemma igen från den Internationella rymdstationen ISS, rapporterar TT.

Ikväll kl 19 svensk tid landade fyra rymdresenärer i Florida efter ett fjorton dagar långt rymdäventyr. Det är de första privata rymdresenärerna någonsin. Enligt finansiären av rymdresan Axiom Space, var syftet med resan att forska på åldrande i rymden och experiment med stamceller.

Raketen skickades upp i samarbete med Space X. Resenärerna är en amerikansk fastighetsentreprenör, en kanadensisk affärsman och en israelisk tidigare stridspilot, skriver TT.

En åtta dagar lång resa blev istället till två veckor, eftersom dåligt väder på jorden tvingade rymdresenärerna att vänta med hemresan. Men nu är de alltså tillbaka på jorden.

Läget frågade Adna Hussein, 15 år gammal högstadieelev om hon skulle kunna tänka sig att vara med på en rymdfärd i framtiden:

–   Aldrig i livet, jag hatar rymden, sade Adna Hussein.

Adna Hussein, 15, vill inte åka till rymden.
Adna Hussein, 15, vill inte åka till rymden.

Adnas åsikt om rymden delades av en ung kille i Nasa-jacka som gick förbi i farten.

Ämnen i artikeln
Andra läser just nu
Mer från: Nyheter
Mer från Läget