De är Sveriges bästa förband – första gången på 12 år

För första gången på 12 år utsågs Sveriges bästa förband. Det var försvarsmaktens tekniska skola. FMTS, som vann.

– Jag vill att alla ska ha det lika bra som vi, säger Wahid Hassani från FMTS.

FMTS ombud på Värnpliktskongressen tar emot priset Sveriges bästa förband. Från vänster: ombuden Wahid Hassani, Albin Lorentz, Julia Bäckström, tillsammans med med medinflytandeansvarig Ellen Svegart.
FMTS ombud på Värnpliktskongressen tar emot priset Sveriges bästa förband. Från vänster: ombuden Wahid Hassani, Albin Lorentz, Julia Bäckström, tillsammans med med medinflytandeansvarig Ellen Svegart.

Årets förband är ett pris som pliktådet delar ut till ett förband som de tycker har varit särskilt bra. Priset har varit pausat de senaste 12 åren. Men nu när värnplikten är tillbaka så har även priset gjort comeback.

Syftet med priset är att ska lite tävlingskänsla mellan de olika förbanden för att de ska anstränger sig för att bli så bra som möjligt. Kriterierna handlade bland annat om att jobba aktivt för psykisk hälsa, att de värnpliktiga har inflytande och meningsfull fritid.

Felicia Konstenius från Pliktrådet läste upp motiveringen som handlade om den goda relationen mellan befäl och värnpliktiga. Hon sa bland annat att förbandet inte var utan problem, men att de var bra på att ta kritik och inställda på att förbättra sig.

Under applåder fick förbandets ombud de gå upp på scenen och ta emot pokalen. Vinnarna var glada och inte alls förvånade över att just de blev utsedda till Sveriges bästa förband. Medbestämmandeansvarig Ellen Svegart följde med FMTS ombud, men var för rörd för att säga något.

Wahid Hassani från Försvarsmaktens Tekniska Skola, som blev utsedda till årets förband på värnpliktskongressen 2022.. Foto: Liv Elgenklöw

Signalmekaniker Wahid Hassani från FMTS säger att han känner blandade känslor inför priset.

– Det är blandade känslor för att alla har det inte så bra som vi, jag vill att alla ska ha det lika bra, och ännu bättre, säger Wahid Hassani till Läget.

Pokalen för Sveriges bästa förband delades ut för första gången på 12 år.
Pokalen för Sveriges bästa förband delades ut för första gången på 12 år.
Ämnen i artikeln
Andra läser just nu
Mer från: Nyheter
Mer från Läget