Arkansas förbjuder könskorrigering på barn

Arkansas är den första delstaten i USA att förbjuda könskorrigering av personer under 18 år. Flera liknande lagförslag är på gång i andra delstater.

Foto: Stina Stjernkvist/TT

En ny lagändring röstades igenom i tisdags. Detta trots att guvernören Asa Hutchinson lade in sitt veto mot förslaget.

Förändringen innebär att minderåriga inte får genomgå medicinska och kirurgiska behandlingar som ändrar deras biologiska kön. Vårdgivare som utför eller hänvisar till sådana behandlingar riskerar åtal.

Våg av anti-HBTQ-förslag

Lagändringen är inte den första som syftar till att inskränka HBTQ-personers rättigheter. Omkring 195 anti-HBTQ-förslag har framförts i 30 delstater i USA, enligt organisationen Human Rights Campaign.

I mitten på mars förbjöd Arkansas aborter vid våldtäkt och incest. Det enda undantaget är när kvinnans tillstånd är livshotande.

En annan lag tillåter läkare att vägra ge icke-akut behandling baserat på religiösa och moraliska motiv, vilket i praktiken möjliggör att vägra behandla HBTQ-personer.

Lagändringen kritiseras

Medborgarrättsrörelsen American Civil Liberties Union menar att lagen kommer fördriva familjer, läkare och företag från delstaten.

"Det kommer att få förödande och i vissa fall dödliga konsekvenser," skriver ACLU i ett uttalande efter omröstningen.

Ämnen i artikeln
Andra läser just nu
Mer från Läget