I juni 2023 sköts en 15-årig pojke och en 43-årig man till döds i Farsta centrum. Den misstänkte skytten har nu erkänt morden.
– Jag vet inte om jag träffade rätt person, sa den då 19-åriga mannen i polisförhör.
Den 9 februari väcktes åtal mot fyra personer angående den uppmärksammade skjutningen i Farsta. I dag inleds rättegången mot de fyra personer som står åtalade för morden på en 15-årig pojke och en 43-årig man.
Den misstänkte skytten har tidigare sagt i förhör att skotten avlossades mot människor som ska ha hotat hans familj.
– Jag gick ut ur bilen, jag sköt, sedan gick jag in i bilen, sedan åkte vi. Jag vet inte om jag träffade rätt person. Jag var för stressad, hinner inte se vad som händer, det svartnade. Jag har förträngt det, det är inget jag vill komma ihåg, sa den i dag 20-årige mannen i förhör elva dagar efter skjutningen.
Det var inget jag ville göra
Två personer dog och två skadades i skottlossningen. I åtalet beskrivs det även hur andra personer sattes i fara av skotten.
– Personen som skickade instruktioner sa att jag skulle träffa så många som möjligt som personen var med. Det var sagt att jag skulle döda, men det var inget jag ville göra, sa 20-åringen i förhör.
Ta så många du kan. Cod bror.
Aftonbladet rapporterar att 20-åringen varit med i olika gruppchattar och där fått meddelanden om hur skjutningen ska utföras.
”Bror alla du ser, bara smattra” och ”Ta så många du kan. Cod bror.” skriver en av personerna i gruppchatten.
Rättegången inleds under onsdagen och är planerad att pågå till den 22 maj.